بنادر

بندر

بندر نقطه ای است در کرانه دریا که کشتی ها در کنار آن پهلو می گیرند و یا لنگر می اندازند تا در آنجا بارگیری و یا بار خود را تخلیه نمایند. اینگونه نقاط معمولا با تاسیساتی مانند اسکله و ساختمان و تسهیلات مخابراتی و ارتباطی همراه است.به محل استقرار این تاسیسات در بندر، بندرگاه گفته می شود.

اکثر بنادر ایران پایانه های مهم تجاری هستند که بخش اعظمی از واردات و صادرات کشور از طریق این بنادر انجام می شود. بسیاری از این بنادر نیز در کنار فعالیت تجاری محل های مهمی برای تولید به حساب می آیند.از مهمترین بنادر ایران می توان به بندر شهید رجایی ، بندر امام خمینی، بندر انزلی، چابهار نام برد. درادامه  بابندرشهید جایی و امام خمینی بیشتر آشنا می شویم :

بندر شهید رجایی

بندر شهیدرجایی بزرگترین بندر ایران به لحاظ مساحت است. مساحت دو هزار و 400 هکتاری این بندر در کنار موقعیت آن در شمال تنگه هرمز شرایطی استثنایی را فراهم آورده است.

ظرفیت پذیرش کالا در این بندر 70 میلیون تن در سال است و ظرفیت مجموع 23 انبار مسقف آن نزدیک به 194 هزار متر مربع است که بخش مهمی از این انبارها مربوط به انبارهای ترانزیت و انبارهای کالایی است. ترمینال کانتینری این بندر بزرگ هم 3 میلیون TEU ظرفیت دارد. در بندر شهید رجایی 23 پست اسکله به طول 6 هزار و 31 متر قرار گرفته است که عمق اسکله ها 15 متر برآورد شده است. از ویژگی های مهم این بندر این است که به غیر از راه های ارتباطی دریایی و هوایی، خطوط ریلی هم برای انتقال کالاها در آن راه اندازی شده است. طول خطوط داخلی راه آهن قدیم در این بندر 23.5 کیلومتر است و 16 کیلومتر راه آهن جدید نیز در آن در حال احداث است. فاصله بندر شهید رجایی با تهران  یک هزار و 501 کیلومتر است. این بندر که استان هرمزگان واقع شده است تا مرکز استان یعنی بندرعباس 30 کیلومتر فاصله دارد که البته فاصله آن تا مرکز بندرعباس 35 کیلومتر برآورد شده است.

 

تصاویری از بندر شهید رجایی

بندر امام خمینی

دیگر بندر بسیار بزرگ کشور بندر امام خمینی است که یک هزار و 641 هکتار مساحت دارد. این بندر استراتژیک در استان خوزستان و در شمال غربی خلیج فارس واقع شده است و ظرفیت پذیرش کالای آن 37 میلیون تن در سال برآورد شده است. این بندر هرچند در ظرفیت پذیرش کالا با اختلاف پس از بندر شهید رجایی قرار دارد اما مساحت انبارهای مسقف آن بسیار بیشتر از دیگر بندر بسیار بزرگ کشور است. به گونه ای که 522 هزار متر مربع انبار مسقف در بندر امام خمینی ساخته شده و مساحت محوطه و باراندازهای آن دو میلیون و 100 هزار متر مربع است. ظرفیت ترمینال کانتینری بندر امام خمینی 700 هزار TEU و تعداد اسکله های فعال آن 37 پست است که طول آن ها 7 کیلومتر و عمق اسکله ها 13.5 متر برآورد شده است. از دیگر ویژگی های ان بندر خطوط منظم راه آهن داخلی به 120 کیلومتر است. فاصله بندر امام خمینی با اهواز 100 کیلومتر و مسافت آن با پایتخت کشور 850 کیلومتر است. این بندر مهم در 110 کیلومتری فرودگاه اهواز و 100 کیلومتری فرودگاه آبادان قرار دارد اما نزدیکترین فرودگاه به این بندر فرودگاه ماهشر است که در 18 کیلومتری بندر امام خمینی قرار گرفته است.

 

          تصاویری از بندر امام خمینی

 

دانلود فایل بنادر