محیط زیست دریایی

 محیط زیست دریایی

محیط زیست عبارت ترکیبی از دانشهای متفاوت در علم است که شامل مجموعه‌ای از عوامل زیستی و محیطی در قالب محیط زیست و غیر زیستی (فیزیکی، شیمیایی) است که بر زندگی یک فرد یا گونه تأثیر می‌گذارد و از آن تأثیر می‌پذیرد. امروزه این تعریف غالباً به انسان و فعایت‌های او مرتبط می‌شود و می‌توان محیط زیست را مجموعه‌ای از عوامل طبیعی کره ی زمین، همچون هوا، آب، اتمسفر، صخره، گیاهان و غیره، که انسان را احاطه می‌کنند خلاصه کرد.

دریا به عنوان یکی از زیستگاه های اصلی جهان دربردارنده بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی می باشد و حفظ و نگهداری آن وظیفه اصلی همه ی انسان ها می باشد. متاسفانه مرزهای آبی کشور عزیزمان نیز همواره در معرض خطرات زیست محیطی قراردارند.

 

آلودگی معضلی جدی و خطرناک برای دریای پهناور می‌باشد به طوری که با ورود سالیانه ۱۲۲ هزار و ۳۵۰ تن آلودگی از کشورهای حاشیه دریای خزر به ویژه آلودگی ناشی از عملیات اکتشاف و استخراج نفت، محیط این دریا را آلوده کرده و گونه‌های زیستی این دریا را در معرض خطر جدی قرار داده‌ است. هزاران تن آلاینده نفتی، تهدید حیات آبزیان خزر ،در کنار آلودگیهای روزافزون دریای خزر،موجب تکثیر نوعی شانه دار مهاجم موسوم به «نمیوپسیس» در آبهای خزر طی سالهای گذشته شده است که  ضربه سنگینی بر اکوسیستم این دریا وارد کرده است.

تکثیر این شانه دار مهاجم که از پلانکتونها تغذیه می‌کند، باعث کاهش چشمگیر پلانکتونها که منبع تغذیه ماهیهای کوچک، خصوصاً کیلکا ماهی‌ها شده و زنجیره غذایی آبزیان را به هم زده است. کاهش ۱۰ برابری

 

ماهی‌های کیلکا در خزر که خود منبع تغذیه آبزیان بزرگتر هستند، باعث افت چشمگیر جمعیت ماهیان خاویاری و فک دریای خزر شده است.

آلودگی های دریایی می تواند منشاء مختلفی داشته باشد که به صورت زیر است:

منشاء خشکی

صنعتی 
                  صنایع ماشین سازی و ساخت تجهیزات 
                  صنایع ریخته گری، آهنگری نورد و تغییر شکل فلزات 
                  صنایع خورد و موتور محرکه 
                  صنایع غذایی 
                  صنایع نساجی و چرم 
                  صنایع سلولزی 
                  صنایع شیمیایی 
                  صنایع کانی غیر فلزی 
                  صنایع فلزی 
                  صنایع برق و الکترونیک

شهری 
                 پارامترهای فیزکی و شیمیایی 
                 عناصر سنگین 
                 محل تخلیه


کشاورزی 
                 سموم کشاورزی 
                 عناصر سنگین

 

منشاء دریا

اکتشاف و استخراج نفت و گاز

تردد نفتکش

خطوط انتقال گاز

آبزی پروری

احداث بنادر

 

سایت های مرتبط

http://www.iew.ir

http://maritimesafety.pmo.ir

 

دانلود فایل محیط زیست دریایی